Ești manager la o companie importantă și aplici pentru un post de top management la o altă companie, mult mai importantă. Buuun, până aici. Ca mulți alții, nu știi să faci singur un lucru atât de banal, cum e scrierea unui CV. Și, la fel ca toți ceilalți, plătești un consultant să o facă, sau rogi un bun prieten să te ajute. Fie că e un consultant cu care lucrezi de mult, și ați devenit intimi, sau că nu-i spuseseși tot ce aveai de spus prietenului vechi, profiți de ocazia schimbului de e-mailuri ca să-ți descarci sufletul, nervii și tot felul de alte mărturisiri. Eu te înțeleg bine, oameni suntem cu toții.
Acuma, să-ți fac o sugestie, s-ar putea să fie de folos într-o zi, cine știe: când trimiți CV-ul frumos făcut lui GB, altor recrutori sau angajatorului, poate ar fi o idee bună să nu faci forward direct e-mailului cu CV-ul făcut de consultantul-prieten, sau de prietenul-consultant, cu tot șirul de discuții dintre voi. Că nu câștigi cine știe ce timp, în loc să salvezi PDFul pe destop, să scrii ce ai de spus, și apoi să atașezi sus-numitul fișier. Ia câteva secunde în plus, într-adevăr, dar… Ce zici?







